Czy z ospą można wychodzić na dwór

0
2163
wirus

Dzisiaj dzieci mają do przejścia stanowczo mniej tzw. chorób wieku dziecięcego, niż jeszcze pół wieku temu. Szczepienia stanowczo zmniejszają ryzyko zachorowania chociażby na różyczkę,czy odrę. Udało się też wyeliminować ospę prawdziwą. Jest jednak jedna choroba, na którą szczepienie w dalszym ciągu nie jest obowiązkowe – to ospa wietrzna, popularnie zwana też wiatrówką.

Wg dostępnych badań dobrowolne zaszczepienie dziecka przeciw tej chorobie daje wprawdzie sporą szansę na to, że nie zachoruje się na tę chorobę, jednak nie jest to 100% pewności. Natomiast – w sytuacji braku zaszczepienia – trzeba mieć sporego pecha, aby po przejściu ospy wietrznej zachorować na nią kiedyś ponownie. Takie sytuacje są stanowczo rzadsze, niż zachorowanie na wiatrówkę mimo zaszczepienia. Oczywiście wiatrówka może nieść za sobą ryzyko pewnych powikłań i bywa groźna przede wszystkim dla najmniejszych dzieci (do 2. roku życia), jednak powikłania te zdarzają się na szczęście stosunkowo rzadko.

czy z ospą można wychodzić na dwór

Od momentu zarażenia się ospą wietrzną do wystąpienia pierwszych, widocznych gołym okiem objawów mogą minąć 2-3 tygodnie maksymalnie. Osoba zainfekowana, a nie mająca jeszcze objawów, sama może bezwiednie zarażać innych. Pierwsze widoczne objawy mogą przypominać zwykłą infekcję. Chory czuje się ogólnie rozbity, może odczuwać bóle głowy i mięśni i mieć gorączkę. Oczywiście każdy przechodzi tę chorobę nieco inaczej, tym trudniej na początku na pewno stwierdzić, że to ospa. Później pojawia się wysypka, jednak na początku jej pojawienia się też nie każdy lekarz powie, że to na 100% wiatrówka.

Jeden chorzy cierpią na wyższą gorączkę podczas ospy, u innych to tylko lekki epizod. Lekarz zaleci, żeby nie drapać wysypki, która będzie wraz z biegiem czas zmieniać się w bąbelki, które będą z biegiem dni zasychać. Może też przepisać lek przeciwko namnażaniu się wirusa powodującego chorobę – zwłaszcza, gdy wysypka okaże się bardzo obfita. Ospa trochę trwa, nic więc dziwnego, że wielu rodziców pyta, czy z ospą można wychodzić na dwór. Bywa bowiem, że od pewnego momentu chory czuje się nieźle i w domu po prostu się nudzi. Odpowiedź nie jest jednak jednoznaczna.

Trzeba pamiętać, że ospa wietrzna to choroba zaraźliwa. Jeżeli wysypka dopiero się pojawiła lub ma już postać bąbli, chory może jeszcze zarażać. Ten stan mija dopiero, kiedy wszystkie wykwity zaczęły już przysychać. Druga sprawa – wystawianie tej wysypki na światło słoneczne może powodować pozostanie brzydkich blizn po krostach. Decydując się na wyjście z chorym ,warto więc zakrywać miejsca pokryte krostami. Jeżeli wysypka pojawiła się też zbyt obficie na twarzy, nie warto ryzykować oszpecenia dziecka. Decyzja o wyjściu z domu z chorym na ospę – jeśli nie mówimy o wyjściu do lekarza – powinna być podjęta ostrożnie.

na dworze

Jeżeli ktoś nie jest pewny, czy można rozważyć taką opcję, powinien poddać chorego oględzinom lekarza, który powie, że już można wyjść lub zasugeruje, żeby jeszcze choć kilka dni zaczekać. Najczęściej zaleca się, aby jednak unikać wychodzenia z domu przez chorego w pierwszych dwóch tygodniach choroby. I to nawet wtedy, gdy gorączka trwała krótko i minęła więcej, niż 3 dni temu. Druga sprawa: lepiej nie wychodzić z domu przed chociaż rozpoczęciem zasychania całej wysypki. Trzecia sprawa: unikanie światła słonecznego dopóki wysypka nie zacznie znikać (a strupki odpadać).

Warto też przypomnieć, że dziecko może od pewnego momentu czuć się naprawdę dobrze, jak na chora osobę, jednak jako że mamy do czynienia jednak z chorobą, to organizm dziecka nadal jest osłabiony, a więc i bardziej podatny choćby na zawianie, czy zarażenie się inną infekcją np. od kolegi na palcu zabaw. Ktoś powie, że nie można przez tak długi czas pozbawiać dziecka świeżego powietrza. Ale istnieje w tym względzie pewna alternatywa: mieszkanie, czy dom i tak należy wietrzyć co jakiś czas. Z ospą trzeba jednak choć trochę uważać. I przez wzgląd na samego chorego, alei na osoby, które może on niechcący zarazić. Czy chęć wyjścia z domu warta jest ryzyka?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here