Niepłodność – problem XXI wieku

0
915
Niepłodność - problem XXI wieku

Kryzys demograficzny w Polsce, tak samo jak w wielu innych wysoko rozwiniętych krajach, spowodowany jest przez wiele czynników, także przez zwyczajną niechęć do posiadania potomstwa. Na pewno jednak w znacznym stopniu wpływa nań też fakt, że wiele par nie jest w stanie mieć dzieci. Przyczyny bezpłodności są różne, jednak obecnie w większości przypadków zjawisko to ma związek z wysokim rozwojem cywilizacji – jest to cena, jaką przychodzi za nią płacić współczesnemu człowiekowi.

Powody niepłodności

Z pewnością do powodów, z jakich wiele par nie poczyna dziecka, zaliczyć można problemy z potencją i spadek libido, które także są bardzo powszechne i dają się zauważyć zwłaszcza u mężczyzn, nawet całkiem młodych. To, co jeszcze kilkanaście lat temu było domeną mężczyzn po 40. roku życia lub w późniejszym wieku, dziś dotyczy nawet 20-latków, a to nie sprzyja zakładaniu rodziny. Jeszcze poważniejszym problemem jest jednak typowa niepłodność, choć na szczęście jej ostateczna forma, toteż zupełna niemożność poczęcia dziecka, zdarza się dość rzadko. Przyczyny bezpłodności są w zdecydowanej większości przypadków do usunięcia, jednak nie zawsze pary chcą się leczyć. Na leczenie nierzadko nie chcą zdecydować się panowie, mając problem nawet z poddaniem się diagnostyce, gdyż obawiają się, że świadczy to o ich braku męskości. Jest to oczywiście bzdura, powody niepłodności są czasem zupełnie prozaiczne, jak kiepska jakość nasienia spowodowana złą dietą, stres czy stosowanie używek. Wystarczy więc nieznacznie zmienić swoje życie, by szybko zobaczyć tego efekty – w postaci dwóch kresek na teście.

Problemy po stronie kobiet

Nie da się powiedzieć, jak często niepłodność leży po stronie mężczyzny, a jak kobiety, zwykle jednak u pań jest ona spowodowana przez problemy zdrowotne. Jeśli chodzi o niepłodność przyczyny często mają swoje korzenie w zaburzeniach hormonalnych, do czego może prowadzić na przykład wieloletnie stosowanie tabletek antykoncepcyjnych. Warto wiedzieć, że po ich odstawieniu często dłuższy czas nie można zajść w ciążę kiedy się tego chce, więc nie można od razu się tym martwić. Inne powodujące niepłodność przyczyny to problemy zdrowotne, jak zespół policystycznych jajników czy, diagnozowana coraz częściej, endometrioza.

Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/rmenkala19/domains/pogodnatwarz.pl/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 1008

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here