Czy w ciąży można spać na brzuchu

0
952
czy w ciąży można spać na brzuchu

Przyszłe mamy na początku ciąży słyszą wiele złotych rad od najbliższych kobiet. Część z nich może faktycznie okazać się pomocna, bo doświadczenie naszych mam, czy babć jest nieocenione i warto z niego skorzystać. Jednak nie wszystko, co możemy usłyszeć i przeczytać na temat ciąży jest prawdą. Krąży wiele niezdrowych mitów, które utrwalane przez lata, uważane są za powszechną prawdę. Na co w takim razie uważać? Co jest prawdą, a co mitem? Sprawdź sama!

1) Teraz jesz za dwóch!
Brzmi znajomo? Takie zdanie usłyszała od babci chyba każda ciężarna! Faktycznie w twoim brzuchu rośnie drugi, mały człowiek, jednak nie potrzebuje on kolejnych kilkuset kalorii więcej! Prawdą jest, że zjedzone za dwóch porcje odłożą się jako niechciany tłuszczyk, który później będzie ciężko zrzucić.

2) Koniec z wycieczkami!
Większość mam jest przekonana, że w trakcie ciąży nie może polecieć na żadne wakacje, ponieważ lot będzie zagrożeniem dla płodu. Jak jest naprawdę? Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, co potwierdzi lekarz tydzień przed lotem, możesz udać się dokąd tylko zechcesz. Oczywiście mając na uwadze bezpieczeństwo w państwie, które będzie celem wycieczki. Pamiętaj jednak, że w samolocie istnieje wyższe ryzyko zakrzepicy oraz zarażenia się jakąś chorobą od współpasażerów.

3) Czy w ciąży można spać na brzuchu?
To pytanie zadaje sobie wiele kobiet i przezornie, słysząc krążące opinie, spędza noc prawie w pozycji siedzącej od pierwszych dni ciąży. W pierwszym trymestrze spokojnie możesz spać według starych przyzwyczajeń, jednak wraz z rosnącym brzuchem taka pozycja naturalnie stanie się niewygodna. Spróbuj korzystać ze specjalnych poduszek, które ułatwią ci znalezienie odpowiedniej pozycji.

4) Poparzenie się skutkuje znamieniem u dziecka
To zdanie oczywiście jest mitem i nie ma żadnego logicznego uzasadnienia takiej zależności. Większość nie zrozumiałych wydarzeń budzi w nas lęk, stąd też do wielu tajemnic związanych z naszym ciałem, ludzie w przeszłości dopisywali własne wyjaśnienia.

kobieta leży

5) Noszenie łańcuszka zakończy się owiniętą pępowiną
Dziecko w brzuchu tuż przed porodem porusza się, aby przygotować się wyjścia na świat. Skutkiem takiego wiercenia może okazać się niebezpieczne owinięcie pępowiny, jednak nie ma to żadnego związku z noszonymi przez mamę ozdobami.

6) Jeśli wyglądasz pięknie z pewnością urodzisz synka
Mit o tym, że córki kradną urodę kobiety jest niezwykle popularny, jednak nieprawdziwy. Wygląd przyszłych mam zależy przede wszystkim od ich samopoczucia, diety, hormonów. Dzięki temu, że zawsze mamy 50% szansy na trafne przewidywanie płci, takie fałszywe przesądy są niezwykle popularne i niekiedy się sprawdzają.

7) Kieliszek wina nie zaszkodzi
Ten mit jest niezwykle niebezpieczny i może wyrządzić wiele szkód w zdrowiu dziecka, dlatego zachęcam do rozwiewania wszelkich wątpliwości wśród rodziny i przyjaciółek. W ciąży nie można pić alkoholu i nie należy stosować od tego żadnych odstępstw. Nawet najmniejsza dawka wina może zaszkodzić twojemu dziecku i wywołać nieodwracalne zmiany w jego rozwoju.

8) W ciąży powinno się leżeć
A z drugiej strony wiele przyszłych mam słyszy, że ciąża to nie choroba, prawda? Prawda jest taka, że wszystko zależy od przebiegu ciąży i samopoczucia matki. Warto słuchać tego, co mówi nam lekarz na regularnych kontrolach i stosować się do jego zaleceń. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, aktywność jest jak najbardziej wskazana. Pozostanie w dobrej kondycji ułatwi poród i przyspieszy dojście do siebie!

w ciąży

9) Nie możesz pić kawy
Nie istnieją żadne przeciwwskazania do spożywania kofeiny w trakcie ciąży. Oczywiście w rozsądnych ilościach, ale o to należy dbać zawsze!

10) Dziecko w brzuchu – kot z domu!
To jeden z najbardziej krzywdzących mitów! Wystarczy poczytać mądre źródła, aby dowiedzieć się, że większa szansa na zarażenie się toksoplazmozą istnieje przy kontakcie z nieumytymi owocami! Poproś męża, aby przejął obowiązki czyszczenia kuwety, a mruczka tul i głaskaj, ile tylko zechcesz.

Jak widzisz po świecie krąży wiele mitów na temat ciąży, a powyżej wymieniłam tylko niektóre z nich. Jeśli nie masz pewności, co do zasłyszanej rady, koniecznie skonsultuj się ze swoim lekarzem. Jego wskazówką możesz spokojnie zaufać i cieszyć się w spokoju tym błogosławionym stanem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here