Dlaczego palety plastikowe zdobywają przewagę na rynku?

0
1649
Dlaczego palety plastikowe zdobywają przewagę na rynku

Jednym z kluczowych i bardzo istotnych zagadnień w przedsiębiorstwach produkcyjnych jest proces logistyczny. Od wielu lat z powodzeniem w transporcie są użytkowane palety drewniane. Jednak wraz z rozwojem nowych technologii na rynku istnieje duży wybór wśród alternatywnych rozwiązań.

Palety z tworzywa sztucznego

Do niedawna standardem były drewniane palety Euro. Jednak firmy specjalizujące się w produkcji opakowań służących do przewozu towaru rozwijają swoją ofertę produktów z tworzyw sztucznych. Wielu przedsiębiorców słusznie rozumuje działając zgodnie ze schematem: paleta plastikowa cena. Jednak część z nich nie zadaje sobie trudu przeanalizować problem do końca i błędnie zakłada, że skoro palety z tworzywa sztucznego są nieco droższe od palet drewnianych, to znaczy, że są one luksusem, ekstrawagancją, która niewątpliwie posiada wiele zalet, jednak kosztownych. Tymczasem prawda jest taka, że użytkowanie palet plastikowych w dłuższym okresie czasu (1, 2 lata) przynosi realne i spore oszczędności. Decyduje o tym kilka aspektów, które koniecznie powinien sobie uświadomić każdy przedsiębiorca.

Zalety palet plastikowych

Tworzywa sztuczne zapewniają bardzo dużą wytrzymałość mechaniczną przy jednoczesnej redukcji masy. Stąd koszt przewożenia ładunku na paletach plastikowych jest niższy, ze względu na mniejszą masę ładunku. Ponadto kolejną niewątpliwą zaletą stosowania plastikowych palet jest łatwiejsze utrzymanie ich w czystości, co jest szczególnie krytyczne w wybranych branżach (np. spożywczej). Tworzywa sztuczne nie chłoną wilgoci, co jest bardzo pomocne w kwestii ustalenia masy przewożonego ładunku. Polietylen z którego są wykonane palety można z łatwością poddać recyclingowi, a same palety również nierzadko są wykonane z materiałów pochodzących z wtórnie wykorzystanych elementów plastikowych. Użytkowanie palet drewnianych może generować dodatkowe koszty z powodu konieczności przeprowadzenia i udokumentowania procesu fumigacji. Zastosowanie palet z tworzywa sztucznego zupełnie eliminuje ten kosztowny w czasie i gotówce problem.

Paleta plastikowa cena

W pierwszym przybliżeniu rzeczywiście koszt zakupu palet plastikowych jest nieco wyższy. Jednak wiele zalet decyduje o tym, że finalnie koszt ten szybko się zwraca. Ponadto użytkowanie palet z tworzywa sztucznego może przecież odbywać się na zasadzie poolingu, dlatego koniecznie trzeba przeanalizować tego typu produkty dogłębnie przed podjęciem finalnej decyzji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here