Czym palić w kominku

0
1037
czym palić w kominku

Nowoczesna technika grzewcza jest bardzo zaawansowana i umożliwia obecnie ogrzanie całego mieszkania przy użyciu jednego wkładu kominowego. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, iż wybór kominków na chwilę obecną jest ogromny. Możliwy jest dobór rozwiązań klasycznych, jak również można postawić na modele modernistyczne, które przyciągają unikalnym wzornictwem. Jednocześnie ogień z kominka doskonale rzutuje na wnętrze, rozjaśniając je złocistymi promieniami. Warto wskazać, że ceny montażu poszczególnych wkładów kominkowych są relatywnie niskie.

Jest to jednorazowa inwestycja, bowiem w kolejnych latach nie jest już konieczne wymienianie wkładu. Jedynie w sytuacjach, gdy następuje remont generalny mieszkania i wymieniane jest całe wyposażenie, często zapadają decyzje o zakupie nowego kominka. Na ogół jednak jest to jednorazowy wydatek, którego poniesienie może przynieść bardzo szybkie korzyści – nie tylko wizualne, ale również ekonomiczne. Wskazuje się, że opalanie mieszkania przy użyciu wkładu kominkowego jest bardzo ekologiczne i pozwala na pozyskanie pokaźnej ilości ciepła.

Po wyborze optymalnego rozwiązania dla domu często powstaje pytanie – czym palić w kominku?

Obecnie istnieje wiele paliw, które z powodzeniem można wykorzystać do wygenerowania ciepła w obrębie mieszkania. Dostępne są między innymi płynne mieszanki, które dolewa się do specjalnego zbiornika. Ich spalanie nie powoduje emisji szkodliwych substancji, co jest szczególnie ważne dla osób, które stawiają ekologię na pierwszym miejscu. Jednocześnie paliwa mają dużą wartość energetyczną, która sprawia, że możliwe jest błyskawiczne ogrzanie nawet najbardziej zaziębionego mieszkania. Ma to ogromne znaczenie dla osób, które nie przebywają regularnie w domu.

drewno przy kominku

Optymalne wykorzystanie paliw przy racjonalnym dozowaniu ciepła w kaloryferach pozwala na poczynienie znacznych oszczędności na tradycyjnym opale. Dobrym rozwiązaniem wydaje się być jednak regularne czyszczenie kominka z ubocznych efektów spalania. Pomimo faktu, iż są one w zasadzie neutralne dla środowiska naturalnego, mogą one powodować długotrwałe osady. W sytuacji, gdy przeszklenie jest obecne w trzech stronach instalacji, nieodzowne wydaje się czyszczenie szyb przynajmniej raz na dwa tygodnie. Służą temu specjalne środki do mycia powierzchni kominkowej.

Często używanym surowcem do opalania jest również drewno

Konieczne jest jednak, aby korzystać z odpowiednio suchych jego odmian. Dlatego wiele gospodarstw domowych, w których pali się w kominkach, zbiera niezbędny zapas nawet na kilka sezonów grzewczych wstecz. Drewno mokre, które jest składowane w piwnicy przez okres trzech lat, z powodzeniem nadaje się do domowego użytku. Nie rekomenduje się natomiast palenia suchymi gałęziami.

Generują one iskry, które przy otwartym wkładzie kominowym mogą spowodować pożar. Ponadto warto wskazać, iż w sklepach wielobranżowych z powodzeniem można kupić zestawy suchego drewna, które są odpowiednio dozowane. Gotowe do wykorzystania klocki to duża wygoda, a nadto nie jest konieczne regularne uzupełnianie niedoborów – materiał ten generuje duże ilości ciepła. W zupełności wystarczające jest dorzucenie kilku klocków w przypadku, gdy w mieszkaniu zrobi się zimniej – najczęściej po tygodniu.

kominek

Optymalnym rozwiązaniem na miarę niewielkich pomieszczeń mieszkalnych wydaje się być również łączenie różnego rodzaju surowców. W pierwszej kolejności wkład kominowy uzupełniany jest groszkiem. Surowiec ten wykorzystywany jest najczęściej w piecach centralnego ogrzewania, jednakże z powodzeniem można użyć pojedynczych drobin do pozyskania większej ilości ciepła w kominku.

Następnie należy dorzucić kilka warstw drewna suchego, które zapewnią kilkudniowe spalanie. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, iż wiele osób uzupełnia również mieszankę papierem, najczęściej kilkoma kawałkami tektury. W takim przypadku nie jest konieczne używane podpałki, która generuje szkodliwe dla układu oddechowego gazy. Warto w pierwszej kolejności wykorzystywać rozwiązania ekologiczne, które cechuje najwyższa wydajność.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here