Czy można spać w soczewkach

0
1160
czy można spać w soczewkach

Coraz większy odsetek polskiej populacji uskarża się na rozmaite wady wzroku. Najczęściej spotykanym defektem jest oczywiście krótkowzroczność. Wada ta polega na tym, że obiekty odległe wydają się być całkowicie rozmazane. Należy wskazać, że konieczna jest wówczas wizyta u okulisty. Specjalista ten zbada, czy pole wzroku jest poprawne. Za pomocą specjalistycznych urządzeń możliwe będzie także wskazanie, jak bardzo wada jest pogłębiona. Jest to swoista podstawa do wypisania recept na konkretne szkła korygujące.

Niestety, wiele osób nadmiernie obciąża swój wzrok. Powszechna informatyzacja sprawiła, że wiele prac wykonuje się przy ekranie komputera. Wpływa on negatywnie na wzrok, dlatego zdecydowanie zaleca się, aby każda osoba pracująca przy komputerze używała szkieł z antyrefleksem. Jest to specjalny filtr, który zatrzymuje szkodliwe promienie i chroni oczy przed ich oddziaływaniem. Czasami jednak na takie działania jest za późno. W takich sytuacjach niezbędny jest zakup specjalnych okularów korekcyjnych.

na łóżku

Wiele osób nie może pogodzić się jednak z myślą, że okulary będą stanowiły stały element ich wizerunku. Jeszcze niedawno takie akcesorium nie było modne, a osoby, które je nosiły, nazywane były potocznie okularnikami. Obecnie jednak istnieją setki oprawek, które są zdecydowanie dostosowane do każdego rodzaju twarzy. Każda osoba może znaleźć okulary, które będą idealnie jej pasowały. Pomimo tego wiele osób niechętnie odnosi się do korzystania z tego akcesorium. Wynika to z faktu, iż w pewnych branżach niewskazane jest korzystanie z okularów.

Tytułem przykładu, wykonywanie prac wodnych czy kanalizacyjnych całkowicie wyklucza możliwość stosowania dodatkowych szkieł. Ponadto osoby, które trenują sztuki walki bądź czynnie uprawiają sport, nie mają możliwości poprawienia swojego pola widzenia przy użyciu okularów. W takiej sytuacji rekomendowanym rozwiązaniem są soczewki. Obecnie rynek usług okulistycznych przewiduje takie produkty do korygowania niemalże każdej wady. Sprawia to, że ludzie, którzy nie mogą lub nie chcą korzystać z okularów, ochoczo wybierają soczewki.

Każda osoba, która ma pierwszą styczność z szkłami kontaktowymi, zastanawia się, czy można spać w soczewkach. Wydaje się, że jest to możliwe, jednakże może w dłuższej perspektywie okazać się szkodliwe dla oczu. Wskazuje się, że większość przypadków zapalenia spojówek jest powiązana właśnie z zaniechaniem zdejmowania soczewek w porze nocnej. Wynika to z możliwości dostania się bakterii i drobnoustrojów do gałek ocznych.

Taka sytuacja może nastąpić szczególnie wtedy, gdy stosowany płyn do soczewek został całkowicie pochłonięty przez strukturę oka. Zachowanie jednak wnikliwej higieny pozwala na uniknięcie skutków ubocznych. Dlatego każda osoba, która nie chce zdejmować soczewek przed spaniem, powinna zakupić dobry płyn, którego działanie obejmuje również porę nocną. Ceny takich preparatów nie są zbyt duże, jednakże konieczne wydaje się być regularne stosowanie omawianych środków ochrony oczu.

śpi

Coraz więcej ludzi stosujących soczewki korzysta z szkieł kontaktowych jednorazowych

Zasada ich działania jest prosta – po upływie okresu używalności należy je wyrzucić i założyć nowe szkła. Rozwiązanie to jest o tyle dogodne, że nie jest konieczna wnikliwa dbałość o odkażanie takich soczewek. Inaczej jest w przypadku stałych szkieł kontaktowych, które powinny być przechowywane w sterylnych warunkach z użyciem optymalnego dla siatkówki oka płynu.

Ponadto warto wskazać, że szkła jednorazowe można z powodzeniem zakupić bez recepty okulisty. Sprawia to, że coraz większa liczba osób decyduje się na korzystanie z takiego rozwiązania. Warto jednak wspomnieć, iż także soczewki jednorazowe – dla pełnego bezpieczeństwa użytkownika – powinny być ściągane na noc. W sytuacji, gdy osoba ta ich nie zdejmie, zwiększa ryzyko zachorowania na zapalenie spojówek. Należy mieć również na uwadze, iż stałe noszenie szkieł kontaktowych powoduje rozszerzenie źrenic, które również nie jest korzystne dla narządu wzroku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here