Śruby – konwersja norm ISO / DIN / PN

0
228
Śruby

Czy wiesz o tym, że jedna, niewielka śruba może spełniać wiele różnych norm? I to nie tylko tych, które powstały wyłącznie w Polsce! Jak to wygląda w praktyce? To wyjaśniamy w tym artykule.

Jeśli chcesz się dowiedzieć, jakie normy spełniają elementy złączne (bo chodzi nie tylko o śruby, ale także na przykład o nity, podkładki czy nakrętki), to nie odrywaj się od lektury. Poniżej znajdziesz garść najważniejszych informacji z tego zakresu. Zainteresowany? Zainteresowana? Kontynuuj czytanie!

Śruby – jakie normy spełniają?

Śruby mogą spełniać normy ISO, PN oraz DIN. ISO jest z nich najbardziej znana – odnosi się do norm stosowanych przez International Organization for Standardization. Mówimy zatem o ogólnoświatowej jednostce.

Nieco inaczej wygląda to w przypadku DIN. Ten skrót pochodzi od Deutsches Institut für Normung i nawiązuje do normy stworzonej przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny. Z kolei PN to polski odpowiednik takiej normy – ustala ją Polski Komitet Normalizacyjny.

Przeczytaj także: https://www.makemyplace.pl/jakie-sruby-ze-stali-nierdzewnych-sa-najczesciej-stosowane/

Śruby – czym jest konwersja norm ISO / DIN / PN?

Wspomniane tu normy mogą występować obok siebie. Innymi słowy, dany element złączny może spełniać wyłącznie jedną normę (na przykład PN), dwie albo wszystkie trzy, które zostały tu wymienione.

Co to oznacza w praktyce? Po pierwsze, to doskonała wiadomość pod kątem przydatności tych przedmiotów, świadcząca o ich wysokiej jakości. Nie jest łatwo spełnić normy ISO, DIN oraz PN jednocześnie – doskonale pokazuje to tabela konwersji, na której jak na dłoni widać, że nie wszystkie produkty posiadają tak dokładną specyfikację techniczną. Po drugie, im bardziej szczegółowo opisana jest dana śruba, tym łatwiej ją znaleźć.

Przejdźmy do wyjaśnienia tego na konkretnym przykładzie… Załóżmy, że szukamy śruby imbusowej z łbem walcowym z gniazdem sześciokątnym. To produkt, który – według dostępnych w internecie tabeli konwersji norm – spełnia normy PN, DIN oraz ISO. Innymi słowy, możemy znaleźć ten produkt pod trzema oznaczeniami: „ISO 4762”, „PN 82302” i „DIN 912”. To ogromne ułatwienie, a zarazem także gwarancja jakości takiej śruby!

Potrzebujesz wytrzymałych i precyzyjnych elementów złącznych? Zajrzyj do naszej oferty – śruby od Stalmut.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here