Czyszczenie nubuku

0
1208
buty

Nubuk to rodzaj skóry, który jest bardzo często mylony z zamszem. Jest to jednak pomyłka bardzo dużej wagi, ponieważ zamsz i nubuk dzieli kilka zasadniczych i ważnych różnic. Czym jest w takim razie tytułowy nubuk?

Skóra typu nubuk to część naturalnej skóry, która została poddana procesowi delikatnego przeszlifowania wierzchniej części owej skóry. Podobnie jak w przypadku zamszu, nubuk również wyróżnia się na tle naturalnych skór wyjątkowo delikatną strukturą. To właśnie dzięki tej delikatnej strukturze jest on tak bardzo przyjemny i miękki w dotyku.

Wśród konsumentów panuje dość popularne przeświadczenie, że skóra nubuk jest tak samo bardzo podatna na uszkodzenia jak jej przyrodni brat zamsz. Jest to jednak przeświadczenie, które nijak ma się do rzeczywistości. Obuwie z nubuku jest wyjątkowo odporne na uszkodzenia zewnętrzne. Oczywiście wszystko to pod pewnymi warunkami. Aby obuwie ze skóry nubuk zachowało możliwie jak najdłużej swoje walory estetyczne, to musi być poddawane odpowiedniej konserwacji specjalnymi środkami przeznaczonymi wyłącznie do skóry nubuk, a także musi być codziennie czyszczone. Charakterystycznymi cechami skóry nubuk, których próżno szukać w zamszu, jest jego duża grubość, sztywność materiału, a także jego spora odporność na wszelkiego rodzaju uszkodzenia.

Skóry nubukowe wykorzystywane są najczęściej przez producentów obuwia

Materiał z nubuku nadaje się wręcz idealnie do męskich i damskich butów jesiennych, a także jako obuwie przejściowe między wiosną, a jesienią i jesienią, a zimą. Skóra nubukowa jest też coraz częściej stosowana do chociażby produkcji spódnic, czy nawet kurtek. Jest on również stosowany do produkcji cholewek, które można znaleźć w butach przeznaczonych do trekkingu. Skóra nubuk sprawdza się w tym zadaniu wręcz wzorowo, ponieważ materiał nubukowy wyjątkowo dobrze przepuszcza powietrze – dzięki temu materiał stale oddycha i jest też stosunkowo mocno odporny ma wilgoć i inne uszkodzenia związane z wodą.

mężczyzna w butach

Bardzo ważnym elementem dbania i konserwacji obuwia i ubrań z tego materiału, jest czyszczenie nubuku. Skóra nubukowa ma mimo wszystko dość delikatną strukturę, dlatego nubuk wymaga specjalnej pielęgnacji, która pozwoli nam cieszyć się naszymi butami czy ubraniami z nubuku jak najdłużej. Istnieje wiele gotowych preparatów w sprayu oraz specjalnych środków renowacyjnych, które są przeznaczone szczególnie do pielęgnacji zamszu czy nubuku.

W przypadku butów wykonanych ze skóry nubukowej oczywistym jest, że skoro jest to materiał wykonany z prawdziwej skóry, to o praniu go w pralce musimy niestety zapomnieć. Nie wolno wkładać butów z nubuku do pralki, a co dopiero ich w niej prać – nie są to materiałowe trampki, które można dowolną liczbę razy prać w pralce. Należy o tym pamiętać.

W takim razie jak czyścić skórę z nubuku, skoro użycie pralki jest niemożliwe?

Jest to oczywiście możliwe, jednak żeby wyczyścić obuwie z nubuku w sposób, który nie zniszczy materiału. będziemy musieli użyć domowych sposobów, które sprawdzą się tu najlepiej.

czyszczenie nubuku

Niezbędnym narzędziem, które będzie nam potrzebne w codziennej pielęgnacji skóry nubukowej, jest drewniana szczotka z miękkim włosiem. Możemy za pomocą takiej szczotki codziennie szczotkować nasz nubuk, dzięki czemu usuniemy z niego kurz i piasek, które na nim od czasu do czasu zalegają. Dobrym pomysłem na alternatywę dla takiej szczotki, jest czerstwy chleb. Możemy używać go do opierania butów z nubuku w miejscach w których zaczyna występować bród, kurz i inne zanieczyszczenia. Trzeba jednak pamiętać, że skórę z nubuku należy pocierać takim chlebem zawsze tylko jedną stroną.

A co jeśli nasze obuwie z nubuku poplamimy jakąś tłustą plamą? Na to też jest domowy sposób. Wystarczy wykonać specjalny roztwór wody z octem kuchennym (10 łyżek wody na łyżkę octu kuchennego. Następnie wystarczy namoczyć w roztworze ścierkę i przyłożyć ją do plamy. Drugim sposobem na takie plamy jest talk dla noworodków. W przypadku talku wystarczy posypać nim miejsce w którym nubuk został przetłuszczony i po chwili go zdmuchnąć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here