Czy ziemniaki tuczą

0
1052
czy ziemniaki tuczą

Ziemniaki królują na polskich stołach. Można wymieniać bez końca dania, w których jednym z głównych składników są ziemniaki. Nie sposób też zapomnieć o tradycyjnym schabowym z ziemniakami. Choć są niezwykle popularne na naszych stołach, to nie zdajemy sobie sprawy z prozdrowotnych właściwości ziemniaków. Wokół nich narosło również mnóstwo mitów. Jedne z nich mówi o tuczących właściwościach ziemniaków. Przyjrzyjmy się więc im dokładnie. Ziemniaki to prawdziwa skarbnica potasu. Znajdziemy w nim również spore ilości skrobi. To właśnie ona sprawia, że jeszcze długo po posiłku składającego się z ziemniaków czujemy się najedzeni. Co najważniejsze skrobia zalicza się do węglowodanów złożonych.

To właśnie one w procesach metabolicznych zachodzących w naszym organizmie zamieniane są na energię. W ziemniakach znajdziemy ponadto witaminę C, witaminy z grupy B, foliany oraz wapń czy żelazo. Przy niektórych dolegliwościach chorobowych nawet wręcz warto sięgać po ziemniaki. Za sprawą potasu obniżającego ciśnienie krwi mogą je stosować osoby borykające się z tym schorzeniem. Ze względu na sporą zawartość skrobi ziemniaki powinni jeść również cukrzycy

Jak już wcześniej wspominaliśmy, skrobia ulega zamianie na glukozę

Jest więc idealnym źródłem energii. Ta pozyskiwana z ziemniaków rozkładana jest stosunkowo długo w naszym organizmie. Ponadto ziemniaki wskazane są dla osób mających problemy z regularnym wypróżnianiem się. Zawarty w ziemniakach błonnik znacznie polepsza funkcjonowanie jelit. Skoro więc ziemniak posiada aż tyle dobroczynnych składników i właściwości często można usłyszeć na jego temat tak wiele złego? Zwłaszcza, że niska kaloryczność ziemniaków przeczy tezie jakoby miały tuczyć. W ziemniakach znajduje się zaledwie 75 kcal. Wszystko za sprawą metody przyrządzania ziemniaków.

smażone ziemniaki

Nie można również zapomnieć o zestawieniu w jakim ziemniaki najczęściej występują. To wszelkiego rodzaju mięsa jak wspomniany wcześniej schabowy bądź dziczyzna. Należy również wspomnieć, że na wysoką kaloryczność ziemniaków ma również wpływ ich przygotowania. Ziemniaki o niskiej zawartości kalorii uzyskamy gotując je al dente. Powinny być one wręcz lekko niedogotowane. Niestety dla ulepszenia smaku często ziemniaki gotuje się do ich całkowitego rozgotowania. W ten sposób łatwo z nich uzyskać lekką masę na piure.

Dodawana jest do niej kaloryczna śmietana bądź jogurt. Dlatego też, ziemniaczane pure jest tak kaloryczne. W trakcie intensywnego gotowania ziemniaki tracą również mnóstwo wartościowych składników odżywczych, opisywanych wcześniej. Nieodpowiednio przygotowane ziemniaki mogą mieć ponadto wpływ na przemianę naszej materii. Prawdziwymi szkodnikami są ziemniaki odgrzewane na patelni dodatkiem mięsa, sporej ilości gorącego oleju. Nie wspominając nawet o niezwykle tuczących frytkach. Jeśli więc zastanawiamy się czy ziemniaki tuczą to odpowiedź brzmi nie. Wszystko zależy od formy, w której zostaną podane.

gotowane ziemniak

Smażone na głębokim tłuszczu są prawdziwym zabójcą dla naszej szczupłej sylwetki

Najlepiej postawić na te przepisy z ziemniakami, które można zaliczyć do zdrowych. Ziemniaki mogą stanowić składnik głównego dania, mogą również być podawane w postaci popularnej u naszych zachodnich sąsiadów kartoffelsalat. Nie zdajemy sobie również sprawy z tego, że istnieje aż tak wiele różnych odmian ziemniaków. Szacuje się, że jest nawet 1000 różnych odmian. Dla ułatwienie możemy powiedzieć o ogólnym podziale ziemniaków. Typ pierwszy A jest najlepszy jako składnik sałatek. Nie rozpada się w trakcie gotowania, dzięki czemu można je pokroić na jednolite kawałki.

Z kolei na bardzo tuczące i niepolecane, w tym artykule frytki nadają się ziemniaki typu B. Nie zapominajmy również o ziemniakach, które możemy zastosować jako farsz do dań mączonych. Ziemniaki typu C są świetne do formowania klusek śląskich czy kopytek. Szybko się rozgotowują. Tradycyjna polska kuchnia wręcz bazuje na ziemniaku. Bez niego trudno sobie wyobrazić niedzielny obiad. Ziemniaki nie są też wcale tuczące. Jest to jeden z mitów, które staraliśmy się obalić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here