Czy zielona herbata odchudza

0
887
czy zielona herbata odchudza

Istnieje wiele rodzajów herbat, które pijamy na co dzień. W Europie i w Stanach Zjednoczonych najpopularniejszym tego typu naparem jest czarna herbata, ale i inne jej rodzaje stają się coraz popularniejsze wśród mieszkańców Zachodu. Zielona herbata jest przyrządzana z liści rośliny o nazwie herbata chińska – roślina ta pochodzi właśnie z Chin i to tam ludzie zaczęli jako pierwsi pić przyrządzony z niej napój. W późniejszym okresie ten rodzaj herbaty rozpowszechnił się w Azji. W Japonii ceremonia parzenia herbaty ma podniosły, uroczysty charakter i stanowi coś więcej niż tylko moment przygotowania napoju do spożycia.

Również u nas zielona herbata znalazła swoje miejsce, gdyż przypisuje się jej wiele zdrowotnych właściwości. Wielu ludzi zadaje sobie pytanie, czy zielona herbata odchudza. Jest ona często polecana przy różnego rodzaju dietach odchudzających oraz poleca się ją osobom pragnącym zdrowo się odżywiać. W rzeczywistości herbata zielona ma wiele prozdrowotnych właściwości i warto ją pić. Jest bogata w mikroelementy, minerały i witaminy, ale to nie koniec jej zalet. W naparze z herbaty chińskiej znajduje się bowiem bardzo wiele antyoksydantów, czyli przeciwutleniaczy.

zielona herbata

Te substancje chemiczne neutralizują działanie wolnych rodników i pozbywają się ich nadmiaru z organizmu człowieka. W ten sposób żywność bogata w antyoksydanty zapobiega starzeniu się skóry, poważnym uszkodzeniom komórek i rozwojowi takich chorób jak nowotwory, udar mózgu, miażdżyca czy cukrzyca. W zielonej herbacie znajdują się też substancje, które przyśpieszają metabolizm – i to głównie je ma się na myśli, gdy mówi się o odchudzającym działaniu herbaty.

Regularne picie zielonej herbaty przyśpiesza metabolizm, a tym samym spalanie tłuszczu

Warto jednak pamiętać, że bez wysiłku fizycznego i odpowiednio dobranej, zdrowej diety picie tego napoju nie sprawi jednak, że schudniemy. Dopiero przy codziennej dawce ruchu i rozsądnym odżywaniu się można oczekiwać, że zielona herbata wspomoże proces odchudzania. Co ciekawe, przyśpieszenie metabolizmu to nie jedyna cecha, która jest przydatna w gubieniu zbędnych kilogramów.

Zielona herbata obniża poziom lipidów, czyli tłuszczów, oraz sprawia, że szybciej regenerujemy się po wysiłku. Zawarte w niej katechiny wspomagają trawienie, pozwalają szybciej spalać tkankę tłuszczową i zapobiegają jej gromadzeniu się w organizmie. Dodatkowo, napój ten pomoże nam w przypadku odczuwania silnego łaknienia, niwelując je. Pijąc herbatę zieloną będziemy dłużej czuć się syci. Oprócz tego znaną właściwością herbaty jest funkcja oczyszczająca organizm.

herbata

Zielona herbata może również zastąpić kawę – również zawiera kofeinę, a przy tym jest dużo zdrowsza od małej czarnej. Mimo że w filiżance zielonej herbaty znajdzie się mało kofeiny, wciąż ma ona łagodne działanie pobudzające. W piciu zielonej herbaty, jak we wszystkim, należy zachować jednak umiar. Nie powinno się przekraczać dziennej dawki w wysokości pięciu filiżanek – większa ilość wypitego naparu może powodować bóle głowy, drażliwość i zaburzenia snu – ze względu na wyżej wymienioną kofeinę. Tutaj sytuacja wygląda podobnie jak z kawą pitą w nadmiernych ilościach. Kobiety w ciąży powinny ograniczać spożycie zielonej herbaty do dwóch filiżanek dziennie, podobnie świeżo upieczone matki karmiące piersią.

Należy pamiętać, że palenie papierosów, picie alkoholu w nadmiernych ilościach czy zażywanie narkotyków niwelować będzie prozdrowotne właściwości zielonej herbaty. Pełnię swojego potencjału uwolni ona przy zdrowej, zróżnicowanej diecie i aktywnym stylu życia. Chociaż jest uważana za najzdrowszy napój na świecie, istnieją jednak osoby, które nie powinny po nią sięgać. Dotyczy to głównie osób z anemią, gdyż zmniejsza ona przyswajalność żelaza, a także osoby z chorym lub delikatnym żołądkiem. Pita na czczo może go podrażnić. Ostrożność jest również zalecana dla osób biorących leki wpływające na układ nerwowy – w takiej sytuacji warto skonsultować się z lekarzem. Wszystkie leki zaś powinno popijać się tylko wodą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here