Czyszczenie grzybów

0
1057
koszyk grzybów

Zbieranie grzybów to zdecydowanie sport narodowy wśród polskich mężczyzn w przedziale wiekowym 40 plus. W żadnym innym kraju Europy czy nawet świata zbieranie grzybów nie jest tak bardzo popularne i zakorzenione w kulturze i tradycji jak u nas, w Polsce. W żadnym innym kraju nie ma tak wielu weteranów grzybiarstwa jak w Polsce oraz nigdzie indziej nie wydaje się tylu książek o grzybach i atlasów dla grzybiarzy, jak w kraju nad Wisłą.

Trzeba jednak pamiętać, że bycie grzybiarzem to nie żadna sztuka i osiągnięcie. Prawdziwym osiągnięciem jest być grzybiarzem i żyć dobrym zdrowiem po zebraniu i zjedzeniu grzybów znalezionych w lesie.

Wokół grzybów obrosło w Polsce wiele mitów i legend

Mówi się na przykład bardzo często o tym, że jeżeli grzyb jest piekący w smaku i sinieje w przekroju kiedy się go przekroi na pół, to znaczy, że grzyb taki jest trujący. Oczywiście nic bardziej mylnego – jest to kolejny mit, który przekazywany jest w środowisku grzybiarzy na zasadzie poczty pantoflowej i lokalnych ploteczek.

grzyby

Najlepszym tego przykładem jest chociażby muchomor sromotnikowy, który jest jednym z najbardziej trujących grzybów w Polsce. Jest on wyjątkowo smaczny – tak twierdzą wszystkie osoby, które zjadły kiedykolwiek muchomora sromotnikowego i udało im się spotkanie z nim przeżyć. A więc grzyby, które nie pieką w smaku również mogą być trujące. Kolejnym przykładem obalającym ten mit jest dość popularny w Polsce koźlarz czerwony. Grzyb ten stosunkowo szybko robi się siny, a przecież każdy z nas wie, że ten smaczny polski grzyb jest jak najbardziej jadalny.

Innym mitem, który jest często niesłusznie powtarzany przez grzybiarzy, zarówno amatorów jak i niestety bardziej doświadczonych zbieraczy grzybów, jest mit o tym, że jeżeli zebrany grzyb został wcześniej nagryziony przez ślimaki, owady czy inne małe zwierzęta, to jest w takim wypadku jak najbardziej jadalny. W tym przypadku również nic bardziej mylnego. To oczywiście całkowita nieprawda. Jest to ogromną nieprawdą z tej prostej przyczyny, że w grzybach istnieją pewne substancje, które mogą być nieszkodliwe dla zwierząt, ale za to mogą być już jak najbardziej szkodliwe (nierzadko nawet śmiertelnie szkodliwe) dla ludzi.

Kolejną nieprawdą z którą można się dość często spotkać i która również jest niestety często powtarzana na różnych forach i stronach przez mniej doświadczonych zbieraczy, jest mit mówiący o tym, że trujące grzyby przestają być śmiertelnie trujące jeżeli ugotujemy je kilka razy we wrzącej wodzie. Oczywiście to także absolutna nieprawda, która może sprawić, że ktoś kiedyś zapłaci życiem jeżeli w nią uwierzy. Trucizna zawarta na przykład w muchomorze sromotnikowym nie rozkłada się bowiem pod wpływem temperatury. Oznacza to, że nie ważne jak długo będziemy go gotować (godzinę czy całą dobę) oraz w jakich temperaturach, to i tak będzie on nadal tak samo śmiertelnie trujący.

czyszczenie grzybów

Istnieje kilka złotych zasad, które każdy grzybiarz powinien przestrzegać jeśli zależy mu na jego zdrowiu. Przede wszystkim nie należy zbierać bardzo młodych okazów grzybów, ponieważ takie najłatwiej pomylić z grzybami trującymi. Grzyba należy też całkowicie wykręcić ze ściółki, a nie jedynie uciąć. Nie wolno też popadać w rutynę czy ryć ściółki do samej gleby. No i najważniejsze: jeżeli ma się choćby cień wątpliwości co do jakiegoś grzyba, to lepiej nie ryzykować i po prostu go nie brać.

Odpowiednie czyszczenie grzybów jest równie ważne

Przede wszystkim grzyby należy najpierw posortować. Najlepiej posegregować je gatunkami, dzięki temu łatwiej jest je potem myć. Dobrze jest zaopatrzyć się przy tej okazji z rękawiczki. Podczas segregacji należy wyrzucać wszystkie grzyby które są robaczywe lub nadjedzone. Absolutnie należy również wyrzucać grzyby, które wyglądają lub pachną na spleśniałe.

Przed włożeniem grzybów do lodówki i ich zamrożeniem czy wysuszeniem, należy je oczywiście wyczyścić. Nie można jednak robić tego w misce z wodą, ponieważ grzyby wchłoną wtedy zbyt dużo wody i po rozmrożeniu oklapną, a tym samym staną się mniejsze i mniej apetyczne. Zamiast myć grzyby pod wodą, lepiej przetrzeć je mokrą szmatką.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here