Czy można biegać codziennie

0
1090
czy można biegać codziennie

Bieganie to sport, który ma pozytywny wpływ na cały organizm. Jest świetnym narzędziem do walki ze zbędnymi kilogramami. Bieganie poprawia wydolność organizmu, w tym pracę serca i układu krążenia. W trakcie wysiłku na świeżym powietrzu nasz organizm jest dotleniony, co może pomóc w walce z bezsennością. Bieganie w lesie działa uspokajająco, ponieważ jest tam wszechobecny zielony kolor.

Do biegania potrzebujemy przede wszystkim wygodne buty

Na początku nie musimy kupować sportowych butów, ponieważ na pierwsze przebieżki wystarczą te, w których chodzimy na co dzień. Najważniejsze jest to, żeby były dobrze dopasowane do stopy. Gdy wkręcimy się w codzienną aktywność, to możemy udać się do sklepu sportowego po obuwie do biegania. Do ćwiczeń na zewnątrz ważny jest odpowiedni strój. W lecie mogą to być spodenki i koszulka. W chłodne jesienne lub zimowe dni musimy założyć odzież termoaktywną, co pozwoli na utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała w trakcie wysiłku. Gdy idziemy biegać w zimie, nie możemy ubierać się zbyt grubo. Po wyjściu na dwór powinniśmy czuć lekki chłód, który minie gdy zaczniemy trening.

Wielu początkujących biegaczy zastanawia się, czy można biegać codziennie. Jest to związane z zapałem na początku naszej przygody ze sportem. Odnośnie codziennych treningów zdania są podzielone. Jednak jeśli zaczynamy nasza przygodę z bieganiem od zera, to bieganie codziennie może mieć pozytywny wpływ na postępy treningowe. Z reguły pierwsze dni polegają na bieganiu połączonym z marszem, które występują naprzemiennie. Pierwsze treningi powinny trwać maksymalnie 30 minut.

mężczyzna biegnie

W tym wypadku bieganie codziennie będzie możliwe bez ryzyka wystąpienia zakwasów. W trakcie biegu bardzo ważne jest jego tempo. Jeśli możemy swobodnie rozmawiać, to jest to odpowiednia prędkość dla nas. Po jakimś czasie, gdy będziemy biegać dłużej, powinniśmy zrezygnować z codziennych treningów. Organizm musi mieć czas na regenerację. Dzięki temu każdy następny trening będzie coraz łatwiejszy do wykonania. Optymalnie powinniśmy biegać 3-4 razy w tygodniu.

Przed bieganiem nie możemy zapomnieć o rozgrzewce, która zmniejsza ryzyko kontuzji. Powinna ona trwać 10-15 minut. W tym czasie możemy wykonać różne ćwiczenia, ale także przejść się szybkim tempem, co pozwoli odpowiednio przygotować organizm do wysiłku. Po zakończonym bieganiu musimy się porozciągać, co zapobiegnie zakwasom następnego dnia. Dodatkowo po wysiłku powinniśmy jeszcze przez chwilę pospacerować.

Ostatni posiłek najlepiej spożyć pół godziny przed bieganiem. Jednak powinna to być lekka przekąska. Po większym posiłku powinniśmy odczekać około 2 godziny. Na długie biegi możemy zabrać ze sobą żel energetyczny, który da nam siły na dłuższy bieg. Po treningu powinniśmy zjeść posiłek zawierający dużo białka, które jest potrzebne do budowania masy mięśniowej i regeneracji po treningu. Po wysiłku dobrze jest zjeść banana, który uzupełni zapasy glikogenu w mięśniach.

bieg

Lepiej wybrać bieganie na świeżym powietrzu niż na siłowni. Dzięki temu lepiej dotlenimy organizm. Jednak w deszczowe lub zimowe dni możemy zrobić wyjątek i pójść na siłownie. Chodzi tutaj głównie o nasze bezpieczeństwo. Bieganie jest co prawda przyjemne zarówno w deszczowe jak i gorące dni. Jednak złe warunki na drogach mogą być dla nas niebezpieczne. W zimowe dni łatwo o kontuzje, która może na długo wykluczyć nas z biegania. Dlatego lepiej zapobiegać takim sytuacjom i udać się pobiegać na siłownię w bezpiecznych warunkach.

Do biegania starajmy się wybierać tereny zielone. Park czy las to idealne miejsce do treningu na świeżym powietrzu. Bieganie po miękkiej nawierzchni, czyli trawie może wzmocnić staw skokowy, co zapobiegnie kontuzji w przyszłości.

Osoby z dużą nadwagą nie powinny zaczynać od biegania, ponieważ nadmiernie obciążą stawy. Na początku powinny skupić się na długich spacerach. Łagodne dla stawów jest pływanie. Dodatkowo na basenie spalamy dużo kalorii, co pomoże w odchudzaniu. Rower i jazda na rolkach również nie obciążają stawów, więc są idealne dla osób z dużą nadwagą. Gdy schudną kilka kilogramów, mogą śmiało zacząć biegać.

Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/rmenkala19/domains/pogodnatwarz.pl/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 1008

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here